Personakt Antavla
Svante Andreas Bengtsson
* 1971-04-15 Skarpnäck (A)

 
 
 
I:1 Per Håkan Bengtsson
* 1939-08-01 Borås Gustaf Adolf (P)

Journalist
 
 
II:1 Oskar Hugo Bengtsson
* 1910-10-09 V Derome, Ås (N)
† 1978-05-09 Alingsås sfs (P)
Kyrkoherde, Kontraktsprost
Blev 67 år
III:1 Johan Oscar Bengtsson
* 1881-04-06 Hunnestad Nr 8, Hunnestad (N)
† 1965-04-16 Ås (N)
Smed
Blev 84 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV:2 Nora Charlotta Nilsdotter
* 1839-08-28 Lynga Nr 3, Morup (N)
† 1903-09-28 Hunnestad Nr 8, Hunnestad (N)
 
Blev 64 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:4 Ingeborg Borgarsdotter
* 1817-01-07 Lynga Nr 3, Morup (N)
† 1867-04-07 Knutsgärde, Ljungby (N)
 
Blev 50 år
VI:7 Borgar Larsson
* 1773-12-15 Lynga Nr 3, Morup (N)
† 1862-12-18 Lynga Nr 3, Morup (N)
Åbo
Blev 89 år
VII:13 Lars Hansson
* 1749-02-28 Morup (N)
† 1821-02-24 Lynga Nr 3, Morup (N)
 
Blev 71 år
VIII:25 Hans Larsson

† 1765 Morup (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:26 Helena Larsdotter

† 1782 Morup (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:14 Kirstin Borgarsdotter
* beräknat 1747 Morup (N)
† 1809-04-21 Lynga Nr 3, Morup (N)
 
Blev ca 62 år
VIII:27 Borgar Persson
* 1707 Morup (N)
† 1772 Morup (N)
 
Blev högst 65 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:28 Bengta Persdotter
* 1713 Morup (N)
† 1772 Morup (N)
 
Blev högst 59 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:8 Anna Lena Andersdotter
* 1788-02-14 Arvidstorp Mellangård, Stafsinge (N)
† 1845-09-14 Lynga Nr 3, Morup (N)
 
Blev 57 år
VII:15 Anders Jönsson
* beräknat 1759 Arvidstorp Mellangård, Stafsinge (N)
† 1820-06-20 Arvidstorp Mellangård, Stafsinge (N)
 
Blev ca 61 år
VIII:29 Jöns Larsson
* beräknat 1726 Stafsinge (N)
† 1792-07-23 Arvidstorp Mellangård, Stafsinge (N)
 
Blev ca 66 år
IX:57 Lars Persson

† 1766 Vinberg (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:58 Anna Andersdotter
* 1700 Vinberg (N)
† 1766 Vinberg (N)
 
Blev högst 66 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:30 Karin Jonsdotter
* beräknat 1735 Stafsinge (N)
† 1799-11 Arvidstorp Mellangård, Stafsinge (N)
 
Blev ca 64 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:16 Ingeborg Mårtensdotter
* 1763-11-07 Nils Börjesgård, Vinberg (N)
† 1838-11-19 Arvidstorp Mellangård, Stafsinge (N)
 
Blev 75 år
VIII:31 Mårten Svensson
* 1732 Askome (N)
† 1806-04-19 Nils Börjesgård, Vinberg (N)
 
Blev högst 74 år
IX:61 Sven Svensson
* 1725-06-13 Abild (N)
† 1757 Askome (N)
 
Blev högst 32 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:62 Ingegerd Jönsdotter
* 1702 Abild (N)
† 1756 Askome (N)
 
Blev högst 54 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:32 Pernilla Andersdotter
* beräknat 1735 Nils Börjesgård, Vinberg (N)
† 1801-06-06 Nils Börjesgård, Vinberg (N)
 
Blev ca 66 år
IX:63 Anders Nilsson
* beräknat 1702
† 1789 Vinberg (N)
 
Blev ca 87 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:64 Inger Olofsdotter
* beräknat 1707
† 1767 Vinberg (N)
 
Blev ca 60 år
X:127 Olof Andersson

† 1751 Vinberg (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
X:128 Ingeborg Andersdotter

† 1746 Vinberg (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
III:2 Anna Juliana Bengtsson f. Andersdotter
* 1886-02-16 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
† 1964-05-22 Ås (N)
 
Blev 78 år
IV:3 Anders Johan Johansson
* 1843-01-17 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
† 1887-03-07 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
Arrendator
Blev 44 år
V:5 Johan Mattsson
* 1816-07-08 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
† 1864-01-19 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
Arrendator
Blev 47 år
VI:9 Matts Andersson
* 1788-12-16 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
† 1862-01-01 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
Arrendator
Blev 73 år
VII:17 Anders Börjesson
* 1762-08-24 Spannarp (N)
† 1831-03-25 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
 
Blev 68 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:18 Ingeborg Pehrsdotter
* 1759-11-08 Spannarp (N)
† 1826-02-08 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
 
Blev 66 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:10 Gunnil Svensdotter
* 1788-12-14 Spannarp Nr 20, Spannarp (N)
† 1847-04-24 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
 
Blev 58 år
VII:19 Sven Andersson
* 1756-01-10 Spannarp (N)
† 1837-02-10 Spannarp Nr 20, Spannarp (N)
 
Blev 81 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:20 Ingeborg Svensdotter
* beräknat 1759 Spannarp (N)
† 1802-06-14 Spannarp Nr 20, Spannarp (N)
 
Blev ca 43 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:6 Johanna Lena Gustafsdotter
* 1823-04-15 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
† 1900-11-12 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev 77 år
VI:11 Gustaf Johansson
* 1800-08-29 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
† 1846-02-10 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
 
Blev 45 år
VII:21 Johan Jönsson
* 1748-04-15 Spannarp (N)
† 1825-03-11 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
Åbo
Blev 76 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:22 Catharina Jönsdotter
* 1770-03-15 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
† 1858-05-13 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev 88 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:44 Anna Hansdotter
* beräknat 1740 Spannarp (N)
† 1800-12-16 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev ca 60 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:12 Catharina Jönsdotter
* 1792-04-18 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
† 1871-04-13 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
 
Blev 78 år
VII:23 Jöns Larsson
* 1758-12-01 Spannarp (N)
† 1829-01-24 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
Torpare
Blev 70 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:24 Nilla Larsdotter
* 1760-07-27 Spannarp (N)
† 1840-07-15 Spannarp Nr 4, Spannarp (N)
 
Blev 79 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV:4 Brita Lovisa Andersdotter
* 1849-09-09 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
† 1941-09-29 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev 92 år
V:7 Anders Gustaf Bengtsson
* 1821-02-21 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
† 1870-04-03 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
Åbo
Blev 49 år
VI:13 Bengt Bengtsson
* 1788-05-29 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
† 1861-06-30 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
Åbo
Blev 73 år
VII:25 Bengt Olofsson
* 1755 Tvååker (N)
† 1811-03-11 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev högst 56 år
VIII:49 Olof Andersson
* 1713 Tvååker (N)
† 1791-05-10 Tvååker (N)
 
Blev högst 78 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:50 Bengta Jönsdotter
* 1723 Tvååker (N)
† 1787-12-25 Tvååker (N)
 
Blev högst 64 år
IX:99 Jöns Andersson

† 1739 Tvååker (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:100 Karin Andersdotter
* 1691 Tvååker (N)
† 1770 Tvååker (N)
 
Blev högst 79 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:26 Anna Persdotter
* 1754-11-10 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
† 1826-05-11 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev 71 år
VIII:51 Per Olofsson
* 1719 Träslöv (N)
† 1785-03-08 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
Sockenskomakare
Blev högst 66 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:52 Kerstin Matsdotter
* 1721 Spannarp (N)
† 1785-01-26 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev högst 64 år
IX:103 Mats Persson
* 1680 Träslöv (N)
† 1742 Spannarp (N)
 
Blev högst 62 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:14 Beata Bengtsdotter
* 1790-10-01 Tvååker Nr 7, Tvååker (N)
† 1870-06-01 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev 79 år
VII:27 Bengt Johannesson
* 1764-11-18 Tvååker Nr 7, Tvååker (N)
† 1847-02-19 Tvååker Nr 7, Tvååker (N)
 
Blev 82 år
VIII:53 Johannes Bengtsson
* 1737 Hunnestad (N)
† 1787-03-09 Tvååker Nr 7, Tvååker (N)
 
Blev högst 50 år
IX:105 Bengt Bengtsson
* 1708 Hunnestad (N)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:54 Anna Andersdotter
* 1739-03-19 Tvååker (N)
† 1814-01-05 Tvååker Nr 7, Tvååker (N)
 
Blev 74 år
IX:107 Anders Olsson
* 1710 Dagsås (N)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:108 Johanna Rasmusdotter
* 1697 Tvååker (N)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:28 Gunnil Olofsdotter
* 1763-12-24 Tvååker (N)
† 1825-11-13 Tvååker Nr 7, Tvååker (N)
 
Blev 61 år
VIII:49 Olof Andersson
* 1713 Tvååker (N)
† 1791-05-10 Tvååker (N)
 
Blev högst 78 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:50 Bengta Jönsdotter
* 1723 Tvååker (N)
† 1787-12-25 Tvååker (N)
 
Blev högst 64 år
IX:99 Jöns Andersson

† 1739 Tvååker (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:100 Karin Andersdotter
* 1691 Tvååker (N)
† 1770 Tvååker (N)
 
Blev högst 79 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:8 Inger Christina Olofsdotter
* 1824-01-14 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
† 1889-02-15 Spannarp Nr 9, Spannarp (N)
 
Blev 65 år
VI:15 Olof Olofsson
* 1780-02-06 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
† 1841-01-01 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
Åbo
Blev 60 år
VII:29 Olof Eskilsson
* beräknat 1726 Spannarp (N)
† 1784-11-09 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
Åbo
Blev ca 58 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:58 Elin Björnsdotter

† 1743 Spannarp (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:30 Lena Nilsdotter
* 1736-02-27 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
† 1815-02-08 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
 
Blev 78 år
VIII:59 Nils Olsson

† 1742 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:60 Elin Svensdotter
* beräknat 1697
† 1774-02-02 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
 
Blev ca 77 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:16 Pernilla Svensdotter
* 1792-11-12 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
† 1868-07-03 Spannarp Nr 15, Spannarp (N)
 
Blev 75 år
VII:31 Sven Persson
* 1764-04-30 Träslöv (N)
† 1836-02-16 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
 
Blev 71 år
VIII:61 Per Matsson
* 1730 Spannarp (N)
† 1784-05-21 Klastorp, Träslöv (N)
 
Blev högst 54 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:62 Karin Svensdotter
* beräknat 1727
† 1802-01-02 Klastorp, Träslöv (N)
 
Blev ca 75 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:32 Catharina Christiansdotter
* 1766-02-16 Dagsås (N)
† 1835-12-10 Spannarp Nr 14, Spannarp (N)
 
Blev 69 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
II:2 Marta Maria Bengtsson f. Andersson
* 1907-12-16 Mariedal, Kristianstad (L)
† 1987-10-26 Alingsås sfs (P)
Folkskollärare
Blev 79 år
III:3 August Alfred Andersson
* 1866-09-20 No 202, Kristianstad (L)
† 1941-01-18 Kristianstad (L)
Möbeslsnickarmästare
Blev 74 år
IV:5 Nils Andersson
* 1832-03-09 Vittskövle Nr 3, Vittskövle (L)
† 1893-10-17 Mariedal, Kristianstad (L)
Murare, Järnvägsarbetare
Blev 61 år
V:9 Anders Mårtensson
* 1800-12-03 Vittskövle (L)
† 1836-09-22 Vittskövle Nr 3, Vittskövle (L)
Åbo
Blev 35 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:10 Ingar Persdotter
* 1799-09-16 Vittskövle (L)
† 1881-08-13 Fattigstugan, Vittskövle (L)
 
Blev 81 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV:6 Hanna Andersson f. Persdotter
* 1839-02-04 Gärahus, Ask (M)
† 1923-05-17 Kristianstad (L)
 
Blev 84 år
V:11 Per Olsson
* 1798-02-26 Gärahus, Ask (M)
† 1871-10-19 Gärahus, Ask (M)
Åbo
Blev 73 år
VI:21 Ola Pehrsson
* 1763-04-11 Ask (M)
† 1830-09-08 Gärahus, Ask (M)
Torpare
Blev 67 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:22 Anna Jonasdotter
* 1773-05-15 Ask (M)
† 1840-03-13 Gärahus, Ask (M)
 
Blev 66 år
VII:43 Jonas Larsson

† 1796 Ask (M)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:44 Marna Olsdotter

† 1799 Ask (M)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:12 Sissa Persdotter
* 1807-01-17 Maglehult Ryttartorp, Matteröd (L)
† 1856-05-08 Gärahus, Ask (M)
 
Blev 49 år
VI:23 Per Askberg
* 1763-08-07 Maglehult Ryttartorp, Matteröd (L)
† 1837-07-29 Häringstorps Hus, Matteröd (L)
Ryttare och Livdragon
Blev 73 år
VII:45 Henrik Askberg Eskilsson
* 1738
† 1816-09-10 Skälsbökes hus, Matteröd (L)
Ryttare och Livdragon
Blev högst 78 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:46 Hanna Pärsdotter
* beräknat 1736
† 1816-04-02 Skälsbökes hus, Matteröd (L)
 
Blev ca 80 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:24 Karna Andersdotter
* 1782-09-18 Brönnerstad (L)
† 1856-09-06 Häringstorps Hus, Matteröd (L)
 
Blev 73 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
III:4 Maria Andersson f. Rasmusson
* 1867-12-22 Kvarnen, Skepparslöv (L)
† 1937-05-15 Kristianstad (L)
Sömmerska
Blev 69 år
IV:7 Rasmus Persson
* 1825-05-04 Tranås Nr 13, Tranås (L)
† 1894-01-23 Kvarnen, Skepparslöv (L)
Mjölnare
Blev 68 år
V:13 Per Rasmusson
* 1795-11-21 Åstradshus, Tranås (L)
† 1863-04-22 Tranås Nr 16, Tranås (L)
Rusthållare
Blev 67 år
VI:25 Rasmus Persson
* 1762-09 Vanstad (M)
† 1819-05-13 Åstradshus, Tranås (L)
 
Blev högst 56 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:26 Bengta Persdotter
* 1763-09-10 Vanstad (M)
† 1826-07-04 Åstradshus, Tranås (L)
 
Blev 62 år
VII:51 Per Näsman
* 1736-04-15
† 1814-11-14 Vanstad (M)
Ryttare
Blev 78 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:52 Elna Larsdotter
* beräknat 1738
† 1819-11-03 Vanstad (M)
 
Blev ca 81 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:14 Anna Larsdotter
* 1789 Boared, Tranås (L)
† 1863-04-18 Tranås Nr 16, Tranås (L)
 
Blev högst 74 år
VI:27 Lars Jakobsson
* beräknat 1739 Tranås (L)
† 1810-01-22 Boared, Tranås (L)
 
Blev ca 71 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:28 Kierstina Mårtensdotter
* beräknat 1747 Tranås (L)
† 1813-11-22 Boared, Tranås (L)
 
Blev ca 66 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV:8 Petronella Larsson
* 1829-11-26 Skolhuset, Norra Åsum (L)
† 1886-10-20 Kvarnen, Skepparslöv (L)
 
Blev 56 år
V:15 Nils Larsson
* 1798-12-08 Grödby, Ivetofta (L)
† 1861-11-28 Skolhuset, Norra Åsum (L)
Skolmästare
Blev 62 år
VI:29 Lars Nilsson
* 1764-09-30 Grödby, Ivetofta (L)
† 1809-01-18 Grödby, Ivetofta (L)
Åbo
Blev 44 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:30 Pernilla Pålsdotter
* 1778-04-25 Åby, Ivetofta (L)
† 1802-09-30 Grödby, Ivetofta (L)
 
Blev 24 år
VII:59 Pål Persson
* 1746-07-11 Åby, Ivetofta (L)
† 1810-06-12 Åby, Ivetofta (L)
 
Blev 63 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:60 Kersti Svensdotter
* 1739 Ivetofta (L)
† 1810-06-18 Åby, Ivetofta (L)
 
Blev högst 71 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:16 Tyre Olsdotter
* 1800-12-11 Ivetofta (L)
† 1846-10-06 Skolhuset, Norra Åsum (L)
 
Blev 45 år
VI:31 Ola Jeppsson
* 1751-03-15 Ivetofta (L)
† 1825-11-11 Ivetofta Nr 5, Ivetofta (L)
Åbo
Blev 74 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:32 Karna Olsdotter
* 1758-03-15 Ivetofta (L)
† 1826-03-06 Ivetofta Nr 5, Ivetofta (L)
 
Blev 67 år
VII:63 Ola Knutsson
* beräknat 1725
† 1778-11-06 Ivetofta (L)
Bonde
Blev ca 53 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:64 Tyra Andersdotter
* beräknat 1728
† 1794-01-16 Ivetofta (L)
 
Blev ca 66 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I:2 Sylva Helene Bengtsson f. Grahl
* 1938-09-24 Stockslycke, Alingsås sfs (P)

 
 
 
II:3 Nils Hjalmar Percival Grahl
* 1902-12-06 Smålands Artilleriregemente (F)
† 1971-04-04 Alingsås sfs (P)
Direktör
Blev 68 år
III:5 Nils Gustav Hjalmar Grahl
* 1868-09-14 Kyrkbordet, Skellefteå (AC)
† 1924-06-06 Engelbrekt (A)
Överstelöjtnant
Blev 55 år
IV:9 Oscar Eugen Hjalmar Grahl
* 1828-01-14 Askersund (T)
† 1911-03-21 Hedvig Eleonora (A)
Skogsinpektör, Överjägmästare
Blev 83 år
V:17 Carl Gustaf Grahl
* 1790-06-14 Snavlunda (T)
† 1861-03-20 Prästgården, Nora Sfs (T)
Kungl Hovpredikant, Kyrkoherde
Blev 70 år
VI:33 Carl Fredrik Grahl
* 1747-10-07 Askersund (T)
† 1828-10-10 Dohnefors, Askersund (T)
Kronolänsman
Blev 81 år
VII:65 Jakob Grahl
* 1708-02-18 Varberg (N)
† 1779-11-05 Askersund (T)
Kyrkoherde i Askersund
Blev 71 år
VIII:129 Kristian Grahl
* 1677 Sachsen
† 1737 Varberg (N)
Timmerman, Sottsbyggmästar
Blev högst 60 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:130 Kerstin Svensdotter
* 1684
† 1751-02-16 Varberg (N)
 
Blev högst 67 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:66 Katharina Agrell
* 1708 Snötorp (N)
† 1773 Askersund (T)
 
Blev högst 65 år
VIII:131 Lars Agrell

† 1731 Hunnestad (N)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:132 Annika Agrell
* 1683 Torup (N)
† 1732 Hunnestad (N)
 
Blev högst 49 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:34 Maria Margaretha Strömstedt
* 1751-02-07 Krokane, Vårvik (P)
† 1808-02-10 Vissbida, Lerbäck (T)
 
Blev 57 år
VII:67 Jonas Strömstedt
* 1718 Västergötland
† 1804-02-13 Krokane, Vårvik (P)
Bokhållare, Bruksförvaltare
Blev högst 86 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:68 Hedvig Poignant
* 1723-03-13 Grösäter, Ör (P)
† 1795-04-14 Krokane, Vårvik (P)
 
Blev 72 år
VIII:135 Daniel Poignant
* 1687 Löddeköpinge (M)
† 1770-05-15 Askersund (T)
Kapten
Blev högst 83 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:18 Kristina Margareta Stark
* 1798-10-09 Askersund (T)
† 1887-02-10 Strängnäs Sfs (D)
 
Blev 88 år
VI:35 Olof Anders Stark
* 1770-12-15 Askersund (T)
† 1830-06-15 Askersund (T)
Handelsman, Rådman
Blev 59 år
VII:69 Jöns Stark
* 1737-09-13 Askersund (T)
† 1790-04-20 Askersund (T)
Handelsman
Blev 52 år
VIII:137 Jöns Stark
* 1708-03-13 Askersund (T)
† 1773 Askersund (T)
Rådman
Blev högst 65 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:138 Maria Stöök
* 1711-02-08 Askersund (T)
† 1776 Askersund (T)
 
Blev högst 65 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:70 Brita Margareta Cornelia Långström
* 1757-09-16 Askersund (T)
† 1812-01-01 Askersund (T)
 
Blev 54 år
VIII:139 Anders Långström
* 1718-05-08 Askersund (T)
† 1775-07-12 Askersund (T)
Handelsman, Rådman
Blev 57 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:140 Christina Röding
* 1720-01-02 Askersund (T)
† 1788-06-07 Askersund (T)
 
Blev 68 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:36 Maria Elisabeth Berg
* 1775-12-12 Askersund (T)
† 1846-12-14 Prästgården, Tumbo (D)
 
Blev 71 år
VII:71 Anders Berg Andersson
* 1740 Askersund (T)
† 1782-08-24 Askersund (T)
Rådman
Blev högst 42 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:72 Maria Elisabeth Långström
* 1743-12-20 Askersund (T)
† 1830-06-26 Askersund (T)
 
Blev 86 år
VIII:139 Anders Långström
* 1718-05-08 Askersund (T)
† 1775-07-12 Askersund (T)
Handelsman, Rådman
Blev 57 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:140 Christina Röding
* 1720-01-02 Askersund (T)
† 1788-06-07 Askersund (T)
 
Blev 68 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV:10 Emerentia Nordlander
* 1839-01-03 Prästgården, Skellefteå (AC)
† 1916-01-15 Hedvig Eleonora (A)
 
Blev 77 år
V:19 Nils Nordlander
* 1796-07-30 Vik, Torsåker (Y)
† 1874-04-27 Skellefteå (AC)
Hovpredikant och Kontraktsprost
Blev 77 år
VI:37 Daniel Nilsson Nordlander
* 1763-09-16 Kramfors, Gudmundrå (Y)
† 1842-02-20 Prästgården, Skellefteå (AC)
Skeppare, Bonde
Blev 78 år
VII:73 Nils Danielsson Nordlander
* 1726-04-29 Kramfors, Gudmundrå (Y)
† 1775-08-31 Kramfors, Gudmundrå (Y)
 
Blev 49 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:74 Brita Persdotter
* 1733-06-03 Kramfors, Gudmundrå (Y)
† 1805-12-20 Kramfors, Gudmundrå (Y)
 
Blev 72 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:38 Margareta Abrahamsdotter
* 1765-01-07 Vik, Torsåker (Y)
† 1821-05-02 Vik, Torsåker (Y)
 
Blev 56 år
VII:75 Abraham Jansson
* 1722 Torsåker (Y)
† mellan 1771 och 1779 Vik, Torsåker (Y)
 
Blev högst 56 år
VIII:149 Johan Abrahamsson
* 1683 Torsåker (Y)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:150 Margareta Eriksdotter
* 1688 Torsåker (Y)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:76 Helena Persdotter
* 1739-04-14 Aspby, Torsåker (Y)
† 1789-09-21 Vik, Torsåker (Y)
 
Blev 50 år
VIII:151 Per Ersson
* 1702 Kramfors, Gudmundrå (Y)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:152 Dordi Nilsdotter
* 1706 Styrnäs (Y)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:20 Anna Maria Gestrin
* 1802-04-02 Prästgården, Markim (B)
† 1887-11-16 Johannes (A)
Prästdotter
Blev 85 år
VI:39 Natanael Gestrin
* 1754-05-24 Uppsala (C)
† 1821-12-08 Prästgården, Markim (B)
Kyrkoherde
Blev 67 år
VII:77 Petter Gestrin

† 1765
Perukmakare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:78 Maria Margareta Engel
* omkring 1719
† 1765-03-17 Uppsala (C)
 
Blev ca 46 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:40 Maria Magdalena Pihlman
* 1775-06-08 Prästgården, Markim (B)

 
 
VII:79 Abraham Pihlman
* 1739-04-07 Huddunge (U)
† 1796-07-16 Prästgården, Markim (B)
Kyrkoherde
Blev 57 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:80 Anna Magdalena Unander
* 1750-09-05 Prästgården, Markim (B)
† 1827-01-06 Johannes (A)
 
Blev 76 år
VIII:159 Nils Unander
* 1708-03-31 Länna (B)
† 1785-04-02 Prästgården, Markim (B)
Kyrkoherde
Blev 77 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:160 Magdalena Knutsdotter Lenaeus
* 1718-08-03 Stockholm (A)
† 1797-09-24 Prästgården, Markim (B)
 
Blev 79 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
III:6 Ina Boy
* 1876-01-04 Tyska Sankta Gertrud (A)
† 1952-08-13 Hedvig Eleonora (A)
 
Blev 76 år
IV:11 Adolf Fredrik Boy
* 1820-04-15 Åbonäs, Säby (F)
† 1906-07-26 Gustav Vasa (A)
Kammarherre
Blev 86 år
V:21 Johan Fredrik Boy
* 1786-08-12 Åmmeberg, Hammar (T)
† 1861 Stockholm (A)
Överstelöjtnant och Riddare
Blev högst 75 år
VI:41 Adolf Fredrik Boij
* 1755-04-14 Svanshals (E)

Major
 
VII:81 Johan Jacob Boij
* 1716
† 1796
Löjtnant, Ryttmästare
Blev högst 80 år
VIII:161 Jacob Boij
* 1682 Stockholm (A)
† 1736
Ryttmästare
Blev högst 54 år
IX:321 Jacob Boij


Häradshövding
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:162 Charlotta Eleonora Crusebjörn

† 1711
Överstedotter
 
IX:323 Adolf Johan Crusebjörn
* 1660 Stockholm (A)
† 1703 Klockrike (E)
Överste
Blev högst 43 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:324 Märta Beata Klurck
* 1655 Finland
† 1696 Björskog (U)
Friherrinna
Blev högst 41 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:82 Magdalena Hedvig von Böhnen
* 1732-07-08 Värpinge, Flackarp (M)
† 1816-07-01 Vadstena (E)
 
Blev 83 år
VIII:163 Svante Casper von Böhnen
* 1696-08-01 Malmö (M)
† 1763-09-22 Vanstad (M)
 
Blev 67 år
IX:325 Casper von Böhnen
* 1645-06-15
† 1698-07-16 Värpinge, Flackarp (M)
Major
Blev 53 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:326 Magdalena Ranck
* 1675
† 1733 Säby (F)
Friherrinna
Blev högst 58 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:164 von Sedlitz


Baronessa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:42 Ulrika Albertina Bergenstråle
* 1762-12-15
† 1837-10-25 Göteborg (O)
 
Blev 74 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:22 Christina Emelie Rosenborg
* 1799-12-23 Åbonäs, Säby (F)
† 1858-02-07
 
Blev 58 år
VI:43 Charles Johan Emil Rosenborg
* 1770-07-21 Botorp, Linderås (F)
† 1842-02-13 Stockholm (A)
Överstelöjtnant, Major och Riddare
Blev 71 år
VII:85 Fredrik Rosenborg
* 1726-03-18 Kloster, Husby (W)
† 1806-08-18 Stora Herrestad, Marbäck (F)
Överste
Blev 80 år
VIII:169 Anders Spole Rosenborg
* 1687-07-29 Uppsala (C)
† 1754-09-10
Kaptenlöjtnant, adlad Major
Blev 67 år
IX:337 Anders Spole Rosenborg
* 1630-07-10 Målen, Barnarp (F)
† 1699-08-01 Uppsala (C)
Astronomiprofessor
Blev 69 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:338 Marta Lindelius (Lindelia)
* 1650 Jönköping (F)
† 1726 Uppsala (C)
 
Blev högst 76 år
X:675 Lars Jönsson Lindelius
* 1604 Dannäs (F)
† 1672-01-06 Jönköping (F)
Kyrkoherde
Blev högst 68 år
XI:1349 Jöns Ambjörnsson

† 1644 Dannäs (F)
 
 
 
 
 
 
XI:1350 Marta Larsdotter

† 1645 Dannäs (F)
 
 
 
 
 
 
X:676 Gunilla Rubenia
* 1632-04-12 Vittaryd (G)
† 1696 Jönköping (F)
 
Blev högst 64 år
XI:1351 Nils Rubenius
* 1598 Salvaryd, Angelstad (G)
† 1672-01 Vittaryd (G)
Kyrkoherde, Kontraktsprost
Blev högst 74 år
 
 
 
 
XI:1352 Gunilla Paulina Påvelsdotter
* 1603 Markaryd (G)
† 1650-06-30 Vittaryd (G)
 
Blev högst 47 år
 
 
 
 
VIII:170 Christina Blåå
* 1700
† 1762
 
Blev högst 62 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:86 Ulrika Helena Rutensköld
* 1742 Västergötland
† 1791-09-15 Jönköping (F)
 
Blev högst 49 år
VIII:171 Göran Adolf Rutensköld
* 1712 Häggestad (R)
† 1786-05-13 Borrarp, Dalstorp (P)
Lagman
Blev högst 74 år
IX:341 Axel Rutensköld
* 1680 Häggestad (R)
† 1735 Eskilsäter (S)
 
Blev högst 55 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:342 Adolfina Johanna Fleetwood
* 1676 Ås (F)
† 1756 Eskilsäter (S)
 
Blev högst 80 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:172 Margareta Alissa Rutensparre
* 1717-06-07 Dörby (H)
† 1782-01-11 Dalstorp (P)
 
Blev 64 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:44 Christina Johanna Jansdotter
* 1784-01-14 Vadstena (E)
† 1842-03-16 Stockholm (A)
 
Blev 58 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV:12 Matilda Amalia In de Betou
* 1854-11-09 Majorsbacka, Västra Vingåker (D)
† Frankrike?
 
 
V:23 Karl Johan In de Betou
* 1811-10-02 Marstrand (O)
† 1900-06-10 Hedvig Eleonora (A)
Överstelöjtnant
Blev 88 år
VI:45 Tomas In de Betou
* 1774-07-04 Garnisions (O)
† 1832-09-01 Marstrand (O)
 
Blev 58 år
VII:89 Johan Govert In de Betou
* 1745-09-18
† 1818-03-18 Garnisions (O)
Auditör
Blev 72 år
VIII:177 Jean Govert In de Betou
* 1710-12-27 Stockholm (A)
† 1783 Danzig, Tyskland
Grosshandlare
Blev högst 73 år
IX:353 Govert In de Betou
* 1682-10-12 Nikolai (A)
† 1761-03-18 Nyköping västra (D)
Bruksägare
Blev 78 år
X:705 Govert In de Betou
* 1647-02-02 S:t Olai (E)
† 1727-03-04 Nikolai (A)
Köpman
Blev 80 år
XI:1409 Govert In de Betou
* 1588 Holland
† 1663-01-28 Djurgården, Stockholm (A)
Handelsman
Blev högst 75 år
 
 
 
 
XI:1410 Welamina von Balm (Balen)
* Dordrecht, Holland
† 1665-12-26 Stockholm (A)
 
 
 
 
 
 
X:706 Katarina Andersdotter

† 1684-03-08 Stockholm (A)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:354 Sofia Roland
* 1693-05-15 Nikolai (A)
† 1769-11-28 Nyköping västra (D)
 
Blev 76 år
 
 
 
 
 
 
 
 
XI:1415 Erik Hansson Ångerman
* 1612-05-24 Översjäla, Själevad (Y)
† 1684-10-01 Uppsala (C)
Rådman, Borgare
Blev 72 år
XII:2829 Hans Svensson
* 1580

Bonde
 
 
 
 
 
XII:2831 Göran Pettersson Folcker

† 1678 Gävle (X)
Handelsman
 
 
 
 
 
VIII:178 Rebecka Winkler
* 1718
† 1782 Karlskrona (K)
 
Blev högst 64 år
IX:355 Johan Mikael Winkler


Grosshandlare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:90 Elisabet Backe
* 1750
† 1812-04-05 Göteborg (O)
 
Blev högst 62 år
VIII:179 Peter Backe


Komminister i Gällstad
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:46 Polyxena Creutz
* 1786-02-26
† 1869-10-09 Hedvig Eleonora (A)
 
Blev 83 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:24 Rosa Amalia Liljedahl
* 1834-12-02 Åbo, Finland
† 1886-11-27 Hedvig Eleonora (A)
 
Blev 51 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
II:4 Hilma Margareta Grahl f. Bratt
* 1904-02-13 Adolf Fredrik (A)
† 1990-11-14 Alingsås sfs (P)
 
Blev 86 år
III:7 Ernst Alfred Bratt
* 1873-08-19 Gävle (X)
† 1939-09-05 Oscar (A)
Bokbindare, Fabrikör
Blev 66 år
IV:13 Carl Alfred Bratt
* 1844-09-29 Torsberga, Stenkvista (D)
† 1938-03-16 Sankt Göran (A)
Bokbindare
Blev 93 år
V:25 Carl Gustaf Bratt
* 1819-10-23 Stenberget, Grangärde (W)
† 1898-12-15 Rommeholm, Stora Tuna (W)
Rättare, Hemmansägare
Blev 79 år
VI:49 Nils Bratt
* 1791-09-14 Liljendal, Rämmen (W)
† 1833-02-13 Stålboga Hammar, Dunker (D)
Hammarsmedsmästare
Blev 41 år
VII:97 Lars Larsson Bratt
* 1760-04-11 Gustafsström, Gåsborn (S)
† 1811-10-29 Liljendal, Rämmen (W)
Mästersven
Blev 51 år
VIII:193 Lars Johansson Bratt
* 1726
† 1789-05-27 Liljendal, Rämmen (W)
Mästersmed
Blev högst 63 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:194 Lisa Johansdotter
* 1725
† 1796-01-29 Liljendal, Rämmen (W)
 
Blev högst 71 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:98 Maria Danielsdotter Kruse
* 1758-01-14 Rämsberget, Gåsborn (S)
† 1804-05-26 Liljendal, Rämmen (W)
 
Blev 46 år
VIII:195 Daniel Kruse
* 1703-10-02 Sunnemo (W)
† 1765-07-26 Rämsberget, Gåsborn (S)
Gruvbrytare
Blev 61 år
IX:389 Daniel Jonsson Kruse
* 1648
† 1724 Filipstad (S)
Masmästare, Bruksskrivare
Blev högst 76 år
X:777 Jon Jonsson Kruse
* 1606

Masmästare
 
XI:1553 Jon Kruse
* 1580

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
X:778 Annika Vincentdotter Touffar
* 1633 Filipstad (S)
† 1652 Filipstad (S)
 
Blev högst 19 år
XI:1555 Vincent Toutsaintson Touffar
* 1588-09
† 1669-01 Filipstad (S)
Borgmästare, Köpman, Rådman
Blev högst 80 år
XII:3109 Toutsaint Touffar
* 1560 Vlaanderen, Belgien

 
 
 
 
 
 
XI:1556 Kerstin Svensdotter
* 1593-04
† 1674-09-06 Filipstad (S)
 
Blev högst 81 år
 
 
 
 
IX:390 Stina Håkansdotter
* 1665 Filipstad (S)
† 1743-05-01 Filipstad (S)
 
Blev högst 78 år
X:779 Håkan Håkansson
* 1632 Ölme (S)
† 1673-11-19 Filipstad (S)
Skomakarmästare
Blev högst 41 år
 
 
 
 
 
 
 
 
X:780 Ingeborg Eriksdotter
* 1640
† 1719 Filipstad (S)
 
Blev högst 79 år
XI:1559 Erik Jonsson
* 1610
† 1678 Filipstad (S)
Rådman, Köpman
Blev högst 68 år
 
 
 
 
XI:1560 Ingeborg Pedersdotter
* 1610
† 1699 Filipstad (S)
 
Blev högst 89 år
 
 
 
 
VIII:196 Kristina Pålsdotter Kropp
* 1712-01-20 Näsremmen, Rämmen (W)
† 1774-05-04 Rämsberget, Gåsborn (S)
 
Blev 62 år
IX:391 Pål Olofsson Kropp
* 1660

Bergsman
 
X:781 Olof Persson Kropp
* 1614 Nordmarkshyttan, Nordmark (S)
† 1667-11-11 Näsremmen, Rämmen (W)
Bergsman
Blev högst 53 år
 
 
 
 
 
 
 
 
X:782 Ingeborg Henriksdotter Kukkoinen
* 1615 Näsberget, Ekshärad (S)
† 1694 Västra Näsrämshyttan, Rämmen (W)
 
Blev högst 79 år
XI:1563 Henrik Henriksson Kukkoinen
* 1585
† 1671 Näsberget, Ekshärad (S)
 
Blev högst 86 år
 
 
 
 
XI:1564 Agnes
* 1590

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VI:50 Maja Olsdotter
* 1789-09-06 Hagen, Norrbärke (W)

 
 
VII:99 Olof Jansson
* 1723-11-18 Hagen, Norrbärke (W)
† 1799-03-18 Nedre Hagge, Norrbärke (W)
 
Blev 75 år
VIII:197 Johan Olofsson
* 1686
† 1762-08-05 Hagen, Norrbärke (W)
 
Blev högst 76 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:198 Christina Nilsdotter

† 1771-01-03 Hagen, Norrbärke (W)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:100 Anna Jansdotter Backström
* 1750-04-15 Västanfors bruk, Västanfors (U)
† 1811-06-12 Nedre Hagge, Norrbärke (W)
 
Blev 61 år
VIII:199 Johan Eriksson Backström
* 1721-02-07 Prästbyn, Skinnskatteberg (U)
† 1802-01-20 Hagge, Norrbärke (W)
Mästersmed
Blev 80 år
IX:397 Erik Johansson
* 1683-07-03 Klockarbyn, Skinnskatteberg (U)
† 1776-11-10 Lövslätten, Skinnskatteberg (U)
Hammarsmedsmästare
Blev 93 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:398 Margareta Larsdotter
* 1683-07-01 Österbo, Skinnskatteberg (U)
† 1749-07-15 Baggå nedre hammare, Skinnskatteberg (U)
 
Blev 66 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VIII:200 Katarina Andersdotter Nyström
* 1727 Nyfors, Söderbärke (W)
† 1765-04-22 Nyfors, Söderbärke (W)
 
Blev högst 38 år
IX:399 Anders Andersson
* 1703-10-30 Nyfors, Söderbärke (W)
† 1782-08-19 Nyfors, Söderbärke (W)
Hammarsmedsmästare
Blev 78 år
X:797 Anders Nilsson
* 1672-11-07 Skinnskatteberg (U)
† 1749-09-06 Nyfors, Söderbärke (W)
Hammarsmed
Blev 76 år
XI:1593 Nils Eriksson Backström
* 1629
† 1691-03-15 Nyfors, Söderbärke (W)
Hammarsmed
Blev högst 62 år
 
 
 
 
 
 
 
 
X:798 Anna Larsdotter
* 1665-01 Björsjön, Norrbärke (W)
† 1738-01-15 Nyfors, Söderbärke (W)
 
Blev högst 73 år
 
 
 
 
 
 
 
 
IX:400 Anna Larsdotter
* 1705 Malingsbo, Söderbärke (W)
† 1785-05-11 Nyfors, Söderbärke (W)
 
Blev högst 80 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V:26 Charlotta Lund
* 1816-02-15 Siggsäter, Ärla (D)
† 1883-12-31 Sörbro, Stora Tuna (W)
 
Blev 67 år
VI:51 Anders Ersson Lund
* 1780-01-17 Gröndal, Dunker (D)
† 1845-07-03 Siggsäter, Ärla (D)
Kronojägmästare
Blev 65 år
VII:101 Erik Lundstedt
* 1745-10-18 Lilla Malma (D)
† 1813-04-22 Lilla Noläng, Dunker (D)
Skräddare
Blev 67 år
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VII:102 Anna Brita Lindbom
* 1749
† 1819 Lilla Noläng, Dunker (D)
 
Blev högst 70 år
VIII:203 Erling Larsson
* 1726 Eskilstuna (D)